İdare Hukuku

HoşgeldinizFavorilerime Ekle

 
 
 
 
  İmar Hukuku > İmar hukuku soru ve cevaplar > Yapı ruhsatı verilirken inşaat, tesisat ve elektrik projelerinin ilgili meslek odalarına onaylattırılması zorunlu mudur?

Yapı ruhsatı verilirken inşaat, tesisat ve elektrik projelerinin ilgili meslek odalarına onaylattırılması zorunlu mudur?

3194 sayılı İmar Kanununda yapıya ilişkin projelerin TMMOB bağlı meslek odaları tarafından onaylanacağına ilişkin bir hüküm bulunmamaktadır. Bu nedenle ilgili idareler projeleri incelerken ve onaylarken meslek odaların onayını zorunlu tutmaları mümkün değildir.

6235 sayılı TMMOB Kanunu ve yönetmeliklerinde de projelerin vizelenmesi veya onaylanmasına zorunluluk getiren bir hüküm bulunmamaktadır. Ancak 6235 sayılı TMMOB Kanunu uyarınca ilgili idareler meslek odaları ile işbirliği içine girebilirler. Yeterli mimar ve mühendis ünvanlı meslek mensubu bulunmayan idareler onay ve ruhsat aşamalarında diğer kamu kurum ve kuruluşları ile üniversitelerin yanı sıra bir kamu kuruluşu olan meslek odalarından da teknik yardım alabilirler.

 

 
  Mevzuat
İçerik bulunmamaktadır
  İçtihat
İçerik bulunmamaktadır
  Hukuki Açıklamalar
İçerik bulunmamaktadır
  Makaleler
İçerik bulunmamaktadır
  Dava Dilekçeleri
İçerik bulunmamaktadır
 
 

  Copyright © 2009 İdare Hukuku / Künye - İletişim

Bu internet sitesindeki hiçbir bilgi kesin bilgi veya öneri olarak kabul edilmemeli ve herhangi bir karar veya eyleme temel oluşturmamalıdır. Kendi spesifik durumunuz konusunda sadece uzman hukukçudan alacağınız bilgiler doğrultusunda hareket etmeniz gerekir. Bu sitedeki bilgilerin doğruluğu ve geçerlilik süresi konusunda www.idarehukuku.net kesinlikle sorumluluk sahibi değildir.