İdare Hukuku

HoşgeldinizFavorilerime Ekle

 
 
 
 
  İmar Hukuku > İmar Para Cezalarını Hesaplama Yöntemi > İmar para cezalarına karşı hangi yargı yerinde dava açılacak

İmar para cezalarına karşı hangi yargı yerinde dava açılacak

İmar para cezalarına karşı eğer yıkım gibi müeyide kararı ile birlikte uygulanması halinde imar para cezalarına karşı müeyyide kararı ile birlikte İdare Mahkemesinde dava açılacak. Yok eğer imar para cezaları on gün içinde verilirse o zaman Kabahatler Kanunu'nun 27. maddesi uyarınca Sulh Ceza Mahkemeleri akla gelebilir. Ancak unutulmamalıdır ki hemen hemen her imar para cezası beraberinde bir müeyyide getirecektir. Bu takdirde o an olmasa bile daha sonra yıkım konusunda müeyyide kararını yine encümenler uygulayacaktır. Bu taktirde ise bu cezalara idare mahkemelerinin bakması gerekecektir. Anayasa Mahkemesi de idari para cezalarının İdare Hukukunun konusu olduğunu karara bağlamıştı.
Böylelik imar para cezaları hakkında bir süre her iki yargı yerinde de dava açılması gerçekleşecektir. Yargı yerlerinin içtihatları arasında çok fark olmaması beklenemez. Adli yargı yeri olan Sulh Ceza Mahkemesi bu tür davalara Değişik İş olarak bakmakta çoğu kez evrak üzerinden karar vermektedir.
İdare Mahkemeleri ise gerekirse keşif ve bilirkişi incelemesi yapmakta cezada fazlalık olması halinde cezanın tümü iptal edilmektedir.
Uygulamayı önümüzdeki günlerde hep birnlikte izleyeceğiz.
 

 

 
  Mevzuat
İçerik bulunmamaktadır
  İçtihat
  Hukuki Açıklamalar
İçerik bulunmamaktadır
  Makaleler
İçerik bulunmamaktadır
  Dava Dilekçeleri
İçerik bulunmamaktadır
 
 

  Copyright © 2009 İdare Hukuku / Künye - İletişim

Bu internet sitesindeki hiçbir bilgi kesin bilgi veya öneri olarak kabul edilmemeli ve herhangi bir karar veya eyleme temel oluşturmamalıdır. Kendi spesifik durumunuz konusunda sadece uzman hukukçudan alacağınız bilgiler doğrultusunda hareket etmeniz gerekir. Bu sitedeki bilgilerin doğruluğu ve geçerlilik süresi konusunda www.idarehukuku.net kesinlikle sorumluluk sahibi değildir.